Napjainkban a leginkább elterjedt operációs rendszer a Microsoft rendszerek valamelyike .Legfrissebb a Windows7 ami a Vista rendszert követte.
A Vista nagy fiaskó volt a Microsoftnak.A felhasználók ragaszkodtak a tízéves WindowsXP rendszerhez mely az évek alatti sok toldozás foltozás után egy könnyen használható és a Windows családban a legstabilabban működő rendszerré vált.
Persze,hogy eljárt fölötte az idő.A Vista,Win7 futtatásához már új gép is kellett sok memóriával.Megjelentek a modern nagy teljesítményű számítógépek .A sok memória kezelésére alkalmas gépek új motort(rendszert) követeltek.
Ezek a gépek csak a rendszer futtatásához igényelnek 1 Gb memóriát.Az XP -nek elég volt a 128Mb.Viszont az XP csak max.4Gb rendszermemóriát volt képes kezelni és a Microsoftnak fejlesztenie kellett.
Az előző rendszerek mint az NT különböző kiadásai , a Win 98 variációk és ezek ötvözetei (Millenium Edition) már nem feletek meg a kornak,de mégis népszerűek voltak a maguk idejében bizonytalanságaik és összeomlás hajlandóságuk ellenére is.
A Windows7 most azon az úton jár mint az XP az elején,ezen is van még fejleszteni való.Az felhasználók nagy része továbbra is ragaszkodik a jó öreg Windows XP-hez.
Mind e-mellett a szabad szoftverek piaca is nagyot fejlődött.Erős alternatívát adnak ma a felhasználók bizonyos rétegeinek.Az Unix alapú Linux rendszerek óriási választéka ingyen áll a felhasználók rendelkezésére és letölthetőek az internetről.Kivétel a MacIntosh rendszer melyet az Apple fejleszt.Ez fizetős.
Ezeknek a Unix alapú rendszereknek a jellemzője,hogy stabilak.Gyakorlatilag szinte minden fájlrendszert ismernek.Nem vírus érzékenyek és a hozzáférési jogok a fájlokat és a rendszert illetően testre szabhatóak.A Linuxos szerverekről elmondható,hogy stabilak ,biztosak és a világhálón szinte egyeduralkodóak.
Unix/Linux_ Apache szervereket használ a Microsoft is sok esetben.A Linux rendszerekről elmondható még,hogy használatukhoz nem elegendő a megszokott Windowsos tudás.Nem olyan egyszerű egy program telepítése mint a Windowsban és a Windows programok csak úgynevezett emulációban futtathatóak,de azért itt is történt előrehaladás.Az első Linux rendszereket többnyire parancssorból kellett bekonfigurálni amihez rengeteg dokumentációt kellett átolvasni az adott rendszerről.Ma már a telepítésük egyszerűvé vált és grafikus felületen történik.
Nagy úttörők voltak a Redhat,(utódja a Fedora)Suse,Debian,Mandrake(ma Mandriva)Nagy teret hódított napjaink egyik leginkább felhasználóbarát Linux rendszere a Debian alapokat használó Ubuntu.
A Linux rendszerek nagy előnye ,hogy a legtöbbjük új kiadást jelentet meg negyed vagy félévente,tehát lépést tart a korral.Fejlesztői pedig a világ Linuxos közössége .
Az alábbi weboldalról bármelyik Linux változat letölthető ingyenesen:
http://distrowatch.com/